Jak zdusić inflację?

Oddajemy do Państwa rąk raport dotyczący przyczyn inflacji w Polsce wraz z propozycjami opanowania wszechobecnej drożyzny. W debacie publicznej wiele jest przekłamań, skutki mylone są z przyczynami, a winni inflacji szukają odpowiedzialnych wszędzie tylko nie u siebie. Rządzący próbują Polaków przekonać do tzw. „putinflacji”, podczas gdy prawda jest taka, że w znacznej mierze mamy do czynienia z PiSinflacją, wywołaną błędami NBP i rozrzutną polityką fiskalną rządu. Gdyby nie te działania, jak również antyeuropejski kurs skutkujący słabszym złotym, inflacja w Polsce mogłaby się kształtować na poziomie inflacji francuskiej, czyli ok 6%.

Polska wchodzi powoli w okres wyborczy, który będzie podgrzewał napięcia inflacyjne. To bardzo groźne dla gospodarki, szczególnie, że w Polsce procesy inflacyjne wymknęły się spod kontroli, a brak reakcji rządu na rosnące ceny należy traktować jako zapowiedź realizacji polityki proinflacyjnej, a nie antyinflacyjnej.

Jako niezależny think tank jesteśmy zobowiązani rzetelnie informować o zależnościach gospodarczych. Mamy też obowiązek zwracać uwagę na zagrożenia. Świat rozwinięty obawia się recesji, inwazja rosyjska na Ukrainie tworzy niepewność polityczno – gospodarczą.  W warunkach tak wielkiej niepewności i zagrożeń należałoby oczekiwać polityki ostrożnej zarówno ze strony rządu jak i opozycji.

Inne wpisy

Menu